Dünyada Badminton

Kullanıcı Oyu:  / 0
En KötüEn İyi 

Bu sayfayı paylaş

Submit to FacebookSubmit to Google BookmarksSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

DÜNYADA BADMİNTON
Badminton önceleri Uzak-Doğu’da (Çin’de) doğan bu spor Battledore ve Poona adıyla bilinmektedir. İngiliz subayları bu oyunu Hindistan’dan Poona adıyla İngiltere’ye 1860 yıllarında getirmişlerdir.

1860’da Beaufort Dükünün kızları “Battledore ve Shuttlecock” oyununu Badminton House’de (Badminton Evi’nde) İngiltere’de ilk defa oynamışlardır. Badminton ismi bu salondan gelmektedir. J.L. Baldwin isimli sporcu bu sporun kurallarını ilk koyan kişidir. 1870’li yıllarda ise Hindistan’dan dönen İngiliz subayları Badminton'u J.L. Baldwin’in koyduğu kurallara göre yaygın olarak oynamaya başlamışlardır. 1893 yılında ilk defa İngiltere’de Badminton Derneği kurulmuştur. Bunu Amerika’da Milli Badminton Derneği’nin kuruluşu izlemiştir (Daha sonra bu isim Amerika Badminton Derneği’ne dönüştürülmüştür.) İlk olarak 1898’ de İngiltere’de Erkekler Badminton Şampiyonası düzenlenmiştir.
Uluslararası Badminton Federasyonu (International Badminton Federation, I.B.F.) 1934’te kurulmuştur. Bu gün IBF’na 109 ülke tam üye olarak, 11 ülke ise geçici veya yardımcı üye olarak kabul edilmiştir. Uluslar arası Badminton Federasyonu’na 119 ülke üyedir. Bu kadar ülkenin üye olduğu spor dalı çeşidi çok azdır. Bu da Badminton’un bir dünya sporu haline geldiğinin bir göstergesidir.
Günümüzde bu sporda başarılı ülkeler, Endonezya, Kore, Çin, Danimarka, İsveç, İngiltere ve Japonya’dır.
Badminton, 1972 Münih Olimpiyatları’nda ve daha sonra 1988 Seul Olimpiyatları’nda gösteri sporu olarak oynanmıştır. 1992 Barselona Olimpiyat Oyunları’nda madalyalı sporlar programına dahil edilerek, olimpik bir spor dalı haline gelmiştir.
Bu spor dalının diğer büyük organizasyonları sadece erkeklerin katılmış olduğu Thomas Cup ve yine sadece bayanların katıldığı Uber Cup sayılabilir.

Bu sayfayı paylaş

Submit to FacebookSubmit to Google BookmarksSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn