Türkiye'de Badminton

Kullanıcı Oyu:  / 0
En KötüEn İyi 

Bu sayfayı paylaş

Submit to FacebookSubmit to Google BookmarksSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

TÜRKİYE’DE BADMİNTON

Türkiye Badminton Federasyonu (T.B.F.) 31 Mayıs 1991 tarihinde kurulmuştur. Türkiye Badminton Federasyonu’nun, Uluslararası Badminton Federasyonu’na yaptığı başvuru sonucunda, ülkemiz 3 Kasım 1991 tarihinde 104. üye sıfatıyla tam üyeliğe kabul edilmiştir. Türkiye Badminton Federasyonu’nun ilk başkanı İrfan Yıldırımdır.5 Aralık 1993 tarihinde ülkemizde ilk kez yapılan federasyon başkanlığı seçiminde ise Akın Taşkent seçimle göreve gelen ilk federasyon başkanı unvanına sahip olmuştur.

Badminton sporu ülkemizde çok kısa geçmişi olmasına rağmen, son derece zevkli ve mücadele gerektiren bir spor dalı olması nedeniyle toplumun her kesiminde büyük beğeni kazanmaya başlamıştır. Ülkemizde Badminton henüz yayılma aşamasındadır.
Badminton milli takımımız ilk milli müsabakasını Kazakistan milli takımı ile İzmir’de yapmıştır. Ülkemizde yapılan ilk uluslararası turnuva 70. Yıl Uluslararası turnuvası olup 25-27 Ekim 1993 tarihleri arasında Ankara’da düzenlenmiştir. II. Balkan Gençler Şampiyonası ise 8-11 Eylül 1993 tarihleri arasında İstanbul’da yapılmıştır.
Ülkemizde ilk kez düzenlenen ve Badminton Federasyonu’nun 1994 faaliyet programı içerisinde yer alan Deplasmanlı Badminton Ligi Tespit Müsabakaları ise, 11 bölgeden 24 takımın katılımıyla 4-7 Nisan 1994 tarihinde Ankara’da gerçekleştirilmiştir. Bu müsabakalar sonunda 8 takım Badminton ligine katılmaya hak kazanmıştır. Ülkemizde sevilerek oynanan Badminton her kitleye hitap ederek hızla yayılmaya başlamıştır.

 

Bu sayfayı paylaş

Submit to FacebookSubmit to Google BookmarksSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn